środa, 1 kwietnia 2015

Więźba dachowa - jaka, gdzie kupić, co wybrać? - Poradnik budowlany

Niemal naturalne jest, że kiedy nosimy się z zamiarem rozpoczęcia budowy własnego domu pierwszym co przychodzi nam do głowy są wszelkiego rodzaju cegły oraz pustaki potrzebne do postawienia fundamentów oraz ścian. Jednak warto już na samym początku pomyśleć o rzeczy nie mniej ważnej jaką jest więźba dachowa.

Przekroje więźby dachowej

budowa dachu fot. SXC CC0 1.0

Oczywiście podejmując się budowy domu nie musimy mieć najmniejszego pojęcia o samej więźbie jak i jej przekrojach. Wszystko co najważniejsze zawarte będzie w projekcie domu. Jednak czasami okazuje się, że wielkości przekrojów więźby są znacznie zawyżone przez projektanta, co niesie ze sobą dodatkowe koszta. Jako lekarstwo posłużyć może tutaj rozmowa i konsultacja z właścicielem tartaku dzięki, której na pewno uzyskamy kilka cennych porad odnośnie przekrojów i wytrzymałości więźby dachowej. Najważniejszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest to jakiego rodzaju pokrycie dachowe będziemy zakładać. Jeżeli będzie to dachówka, która jest znacznie cięższa od chociażby blachodachówki powinniśmy zastosować więźbę dachową o większym przekroju.

Wybór tartaku

Zanim pochopnie zdecydujemy gdzie zakupić ową więźbę warto poświęcić trochę czasu aby wybrać odpowiedni tartak, w którym dokonamy zakupu. Wybór ten jest wbrew pozorom bardzo ważny. Najważniejszymi kategoriami podczas wyboru tartaku, w którym zamówimy więźbę są między innymi klasa drzewa z jakiego wycinane są belki oraz staranność dochowania wszelkich wymiarów przez tartak, a także czy gotowe już belki więźby dachowej nie zawierają skaz w postaci oflisów, dziur spowodowanych próchnieniem drewna itp. Wszystkie czynniki mają wpływ na wytrzymałość więźby dachowej, a także jej trwałość.

Impregnacja

W ofercie niemalże wszystkich tartaków znajduje się już zaimpregnowana więźba dachowa. Mimo to przed zakupem takiej więźby warto dowiedzieć się więcej na temat samej impregnacji owego drewna. Zanim postanowimy zakupić taki materiał dobrze jest dowiedzieć się jakiego środka używa dany tartak oraz jakim sposobem więźba jest impregnowana gdyż ma to znaczny wpływ na wytrzymałość więźby dachowej.
Zapraszam do komentowania i wyrażania własnych opinii...
Przepraszamy system oceniania jest chwilowo niedostępny
Ocena: 4.0 (liczba głosów: 7)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz